MP_bliż Mała poligrafia Mała poligrafia

Tablica okulistyczna do bliży

39,00 zł

bruttow tym 8% VAT

Dostępny na zamówienie

W magazynie


Płatność
Ilość w opakowaniu: 1 szt.

Badanie ostrości wzroku do bliży jest uzupełnieniem badania ostrości wzroku do dali i służy ocenie widzenia z odległości potrzebnej do czytania (ok. 30 cm). Ma to szczególnie istotne znaczenie u pacjentów ze starczowzrocznością (presbyopia), u których naturalna, pojawiająca się po 40. roku życia i postępująca z wiekiem utrata nastawności soczewki (akomodacji) prowadzi do nieostrego widzenia z bliska. W trakcie badania pacjentowi pokazuje się standardowy tekst do czytania lub pojedyncze optotypy (np. litery, cyfry czy tzw. haki przypominające literę E zwróconą w różnych kierunkach).

Niektórzy pacjenci wymagają także oceny ostrości widzenia i konieczności korekcji okularowej do innych odległości niż przy czytaniu, np. w przypadku pracy przy monitorze komputera lub pulpicie (np. muzycy, dyrygenci, księża).

Podobnie jak w przypadku badania do dali ostrość wzroku zapisuje się w postaci ułamka. W liczniku wpisuje się wartość najmniejszego poprawnie odczytywanego tekstu (napisanego najmniejszą czcionką), która jest oznaczana wartościami: 0,5; 0,75; 1,0; 1,25; 1,5; 2,0; 2,25; 3,0; 5,0; 6,0, w mianowniku zaś odległość, z jakiej badany odczytuje optotypy (30 cm). Pełną ostrość wzroku do bliży zapisuje się jako 0,5/30 cm.

Ocena ostrości wzroku do bliży nie wymaga specjalnego przygotowania, choć jak każdy test psychofizyczny zależy od stanu psychicznego pacjenta, dlatego wskazane jest, aby pacjent był wypoczęty i odpowiednio skupiony w trakcie badania. Badanie ostrości wzroku do bliży wykonuje się rutynowo niemal przy każdej wizycie okulistycznej. Pozwala ono ocenić potrzebę korekcji okularowej w przypadku starczowzroczności.

Wymiary tablicy  wys. 21 cm , szer. 14 cmInne produkty w kategorii Tablice okulistyczne: